Yükleniyor...
İçeriğe atla

Genel Bilgi Yurtdışına Yatırım

“ Yurt Dışında Yatırım” bilgi sayfalarının temel amacı, yurt dışında yatırım yapan veya yapmayı planlayan siz değerli Türk girişimcilerimizin, yatırım yapılan ülkede karşılaşabileceği çeşitli risklere yönelik tedbirler konusunda bilgilendirilmesidir.

Bu amaçla bilgi sayfaları, ülkemizin imzalamış olduğu Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşmalarının sağladığı hukuki koruma imkanları hakkında bilgi vermektedir. Ayrıca, bu platformda, karşılaşabileceğiniz ticari olmayan risklere karşı koruma sağlayan Siyasi Risk Sigortaları hakkında size yol gösteren bilgiler sunulmaktadır.

Bilgi sayfalarının bir diğer amacı, girişimcilerimizin yatırım yapılan ülkelerin yatırım ortamı ile ilgili bilgi kaynaklarına yönlendirilmesidir. Bu kapsamda, ülkelerle ilgili bilgi kaynaklarına Ülke Rehberi bölümünden ulaşabilirsiniz.

DEİK Yurtdışı Yatırımlar İş Konseyinin  "Türkiye'de ve Dünya'da Yurtdışı Yatırımlar" isimli çalışmasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ekonomi Bakanlığı tarafından 1567 sayılı Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanun, Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar ve ilgili mevzuat kapsamında Türkiye’de yerleşik gerçek ve tüzel kişilerin yurtdışındaki yatırımlarını tespit etmek amacıyla yapılan Yurtdışı Yatırım Anketi sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.