Yükleniyor...
İçeriğe atla
Bloglarda Ara:

Ulusal Emlakçılar Birliği’nin (NAR) Çarşamba günü yayınlandığı verilere göre, daha önce alınmış evlerin satış sözleşmeleri art arda yedinci ay olan Temmuz ayında düşüş yaşadı.NAR'ın söylediğine göre, işlem süreci henüz kapanmamış evler için imzalanan sözleşmelerin ölçümü olan askıda konut satışları endeksi, bir önceki ay revize edilerek %1,0 olarak artış yaşadıktan sonra, %0,7 düşüşle 106,2 puana geriledi. Ekonomistler, askıda konut satışlarında geçen ay %0,3 artış öngörmüştü.

Kaynak: Reuters web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan : T.C. Ticaret Bakanlığı

Yayımlama: 30.08.2018 11:30:00 (TSİ) 

Çarşamba günü açıklanan verilere göre, ABD ekonomisi ikinci çeyreğe ilişkin öncü değer olan %4,1 seviyesinin üzerinde büyüme gösterdi. Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan GSYH Haziran ayına kadar olan üç aylık dönemde yıllık bazda %4,2 oranında arttı. Bu oran 2014 yılından bu yana en hızlı büyüme oranı olarak kaydedildi. Verilerin iyi gelmesi ABD Merkez Bankasının kademeli faiz artırma planına bağlı kalacağı beklentilerini güçlendirdi.

Kaynak: Investing web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan : T.C. Ticaret Bakanlığı

Yayımlama: 29.08.2018 11:29:00 (TSİ) 

Pazartesi açıklanan anket sonuçlarına göre, Almanya işletme güveni Ağustos ayında artış gösterdi. Bu sonuçlar Avro Bölgesinin en büyük ekonomisinin güçlü kalma eğilimini sürdürdüğünü göstermektedir. Münih merkezli İfo Ekonomi Enstitüsü tarafından şirketlerle gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre, iş iklimi endeksi Ağustos ayında 101,7 seviyesinden 103,8 seviyesine yükseldi. Ekonomistlerin tahminleri ise endeksin 101,9 seviyesine ulaşacağı yönündeydi.

Kaynak: Investing web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan : T.C. Ticaret Bakanlığı

Yayımlama: 27.08.2018 11:29:00 (TSİ) 

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre; haftalık işsizlik maaşına başvuranların sayısı 11 Ağustos'ta sona eren haftada 2 bin azalarak toplam 212 bin oldu. Geçen hafta toplam başvuran sayısı 214 bin olarak kaydedilmişti. Analistlerin beklentisi ise başvuruların bin kişi artarak 215 bin kişiye ulaşacağı yönündeydi.

Kaynak: Investing web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan : T.C. Ticaret Bakanlığı

Yayımlama: 16.08.2018 09:37:00 (TSİ) 

Avro Bölgesi'nin (EA19) 2018 yılı Haziran ayında dünyanın geri kalanına yaptığı mal ihracatı önceki yılın aynı ayına göre % 5,7'lik bir artışla 198,6 milyar avro oldu. Avro Bölgesi’ne mal ithalatı ise önceki yılın aynı ayına göre %8,6 artış göstererek 176,1 milyar avro oldu. Bu sonuçlar itibarıyla, Avro Bölgesi Haziran ayında dış ticarette 22,5 milyar avro fazla verdi. 2017 yılında Haziran ayında dış ticaret fazlası 25,7 milyar avronun üzerindeydi.

Kaynak: Europa web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan : T.C. Ticaret Bakanlığı

Yayımlama: 16.08.2018 09:36:00 (TSİ) 

ABD perakende satışları, Temmuz ayında hanehalkının motorlu kara taşıtları ve giyim eşyası alımlarını hızlandırmasıyla arttı. Bu durum, ekonominin üçüncü çeyreğin başlarında güçlü seyrini sürdürdüğünü gösteriyor. Ticaret Bakanlığı tarafından Çarşamba günü açıklanan verilere göre perakende satışlar %0,5 oranında artış gösterdi. Aşağı yönlü revize edilen veriye göre Haziran’da bu artış %0,2 olmuştu. Yıllık bazda ise perakende satışlar %6,4 oranında arttı.

Kaynak: Reuters web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan : T.C. Ticaret Bakanlığı

Yayımlama: 15.08.2018 09:35:00 (TSİ) 

Resmi İstatistik Ofisi tarafından açıklanan verilere göre; İngiltere’de Temmuz ayında enflasyon yıllık bazda %2,5 artış göstererek beklentilere paralel gerçekleşti.  Haziran ayında enflasyon %2,4 olarak kaydedilmişti.  Gıda, enerji, alkol ve tütün ürünlerinin hesaplamaya dahil edilmediği mevsimsel etkilerden arındırılmış çekirdek enflasyon ise Temmuz ayında %1,9 artarak beklentilere paralel gerçekleşti. Haziran ayında çekirdek enflasyon aynı oranda artmıştı.

Kaynak: Investing web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan : T.C. Ticaret Bakanlığı

Yayımlama: 15.08.2018 09:34:00 (TSİ) 

İngiltere’de çalışan kişi sayısı Haziran ayına kadar olan üç aylık dönemde 42.000 arttı. Beklentiler ise 93.000 kişi artış olacağı yönündeydi. Haziran’da işsizlik oranı ise beklenmedik şekilde %4’e düştü. Bu oran 1975 yılından bu yana en düşük oran olarak kaydedildi. Ekonomistlerin beklentileri ise işsizlik oranının değişmeyerek %4,2 seviyesinde kalacağı yönündeydi. Ekstralar hariç ortalama kazançlar ise Haziran ayına kadar olan üç aylık dönemde yıllık bazda %2,7 artarak beklentileri karşıladı.

Kaynak: Investing web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan : T.C. Ticaret Bakanlığı

 

Yayımlama: 14.08.2018 09:33:00 (TSİ) 

Almanya’da 2018 yılının ikinci çeyreğinde fiyat, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH bir önceki çeyreğe göre %0,5 artış gösterdi. Resmi İstatistik Ofisi(Destatis) tarafından açıklanan verilere göre önceki çeyrek büyümesi %0,4 ile daha zayıf gerçekleşmişti. Çeyreklik bazda karşılaştırma yapıldığında pozitif katkının iç talepten kaynaklandığı, nihai tüketim harcamalarında ve hükümet harcamalarında artış yaşandığı görülmektedir. Yıllık bazda ise fiyat etkilerinden arındırılmış GSYH ikinci çeyrekte %2,3 oranında artış gösterdi.

Kaynak: Destatis web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan : T.C. Ticaret Bakanlığı

Yayımlama: 14.08.2018 09:32:00 (TSİ) 

Perşembe günü açıklanan resmi verilere göre; işsizlik yardımlarına başvuranların sayısı güçlenen işgücü piyasasıyla tutarlı şekilde beklentilerin üzerinde düşüş yaşadı.  ABD Çalışma Bakanlığı tarafından, 4 Ağustos'ta sona eren haftada ilk işsizlik yardımları için başvuruda bulunan kişilerin sayısının, önceki haftaya göre 6 bin kişi azalarak 213 bine düştüğü açıklandı.

Kaynak: Investing web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan : T.C. Ticaret Bakanlığı   

Yayımlama: 09.08.2018 02:32:00 (TSİ) 

Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; üretici fiyat endeksi Temmuz ayında değişiklik göstermedi. Temmuz ayına kadarki 12 aylık sürede ise üretici fiyat endeksi %3,3 arttı. Ekonomistlerin tahmini aylık bazda %0,2 yıllık bazda ise %3,4 artış olacağı yönündeydi. Çekirdek üretici fiyat endeksi ise, önceki aya göre %0,1 artarken yıllık bazda %2,7 arttı.

Kaynak: Investing web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan : T.C.Ticaret Bakanlığı   

Yayımlama: 09.08.2018 02:31:00 (TSİ) 

Çin Gümrük İdaresi tarafından yapılan açıklamada, Çin'in gerçekleştirdiği ihracatın ABD ile artan ticaret savaşı söylemlerine karşın %10 olan beklentilerin üzerinde bir önceki yıla göre %12,2; ithalatın ise %16,2’lik beklentilere karşın bir önceki yıla göre %27,3 yükseldiği belirtildi. Böylece Çin Temmuz ayında yaklaşık 28 milyar dolar ticaret fazlası vermiş oldu. 

Kaynak: Bloomberg web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan : T.C.Ticaret Bakanlığı   

Yayımlama: 08.08.2018 02:30:00 (TSİ) 

Federal İstatistik Ofisi tarafından açıklanan verilere göre, Almanya’nın 2018 yılı Haziran ayında ihracatı 115,5 milyar avro olurken ithalatı 93,7 milyar avro olarak gerçekleşti. Açıklanan aylık ithalat değeri 1950 yılından bu yana kaydedilen en yüksek değeri göstermektedir. Yine açıklanan verilere göre, Almanya’da yıllık bazda ise ihracat %7,8 oranında artış gösterirken ithalat %10,2 oranında artış gösterdi. Haziran ayında Almanya takvim ve mevsim etkilerinden arındırılmış olarak 19,3 milyar dış ticaret fazlası verdi.

Kaynak: Destatis web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan : T.C. Ticaret Bakanlığı   

Yayımlama: 07.08.2018 02:29:00 (TSİ) 

İngiltere Merkez Bankası, Perşembe günü faiz oranlarını yükseltti, ancak BREXIT koşulları netlik kazanmadıkça faiz artışlarına devam etmekte aceleci olmayacağını belirtti. Faizleri %0,50 seviyesinden %0,75 seviyesine çıkarma kararını üyeler oy birliğiyle aldılar.

Kaynak: CNBC web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan : T.C. Ticaret Bakanlığı

Yayımlama: 02.08.2018 10:09:00 (TSİ) 

Paypers’ın 2018 Yılı Ödeme Yöntemleri Raporunun yayınlandığı, söz konusu raporun farklı coğrafyalardaki tüketicilerin tercih ettikleri ödeme yöntemleri, endüstri/bölge bazında tüketici tercihleri, tacirlerin ve ödeme hizmeti sağlayıcıların ödeme yöntemleri kapsamındaki iyi uygulamaları gibi hususları içerdiği ifade ediliyor. Raporun seçili her ülke için detaylı e-ticaret verilerini, tercih edilen ödeme yöntemlerini ve bazı iyi bilinen alternatif ödeme metotlarını içerdiği ve raporda e-cüzdan ekosistemi konusunun da üzerinde durulduğu belirtiliyor. e-Ticaret ile birlikte tüketiciler ile tacirler arasındaki ilişkinin yeniden şekillendiğine ve bu kapsamda ödeme sistemi sağlayıcılarının da yeni tüketici taleplerine uyum sağlamaları gerektiğine dikkat çekiliyor.

 Kaynak : e-commerce europe web sitesinden tercüme edilmiştir.

 Yayınlayan : T.C. Ticaret Bakanlığı

Yayımlama: 01.08.2018 10:47:00 (TSİ) 

E-ticaret, küresel sınır ötesi satışların 2022 yılına kadar 630 milyar dolar olacağı tahmin edilmesi ile giderek daha fazla küresel oyun alanına sahip olmaktadır.  Tüketiciler, sınır ötesi e-ticaret ile dünyanın her bir yanından uluslararası perakende piyasasında yer alan ürünleri karşılaştırma imkânını yakalayarak en iyi teklifi bulmaya çalışmakta veya kendi ülkelerinde bulamadıkları rağbet edilen ürünlere ulaşma imkânına sahip olmaktadır. İşletmelerin sınır ötesi imkânlardan faydalanarak iş sahalarını genişletmeleri ile birlikte bahse konu işletmeler bir üst seviyeye taşınacaktır, ancak küresel bir oyuncu olma yolunda ilerleyen bu işletmeler belirli zorluklar ile de karşı karşıyadır. Sınır ötesi ticarete karşılaşılan temel zorluklar şunlardır:  Sınır ötesi ticarete başarılı olmak isteyen satıcıların öncelikle kendi ürünleri için doğru pazarı belirlemeleri gerekmektedir. Sonrasında doğru kaynaklar, araçlar ve stratejiler yardımı ile hedef pazarda bahse konu firmanın tutunması sağlanmalıdır. Bu kapsamda firmaların karşı karşıya olduğu 6 temel sorun; doğru pazarın seçilmesi ve pazara girişte doğru stratejinin tespit edilmesi, güvenilir lojistik bir partnerin bulunması, yerel dil ile iletişim kurulması, hedef pazara özgü kültürel parametrelerin dikkate alınması, uluslararası işlem maliyetinin olabildiğince az tutulması olarak ifade edilmiştir.

Kaynak:  Channel Advisor web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan : T.C.Ticaret Bakanlığı

Yayımlama: 01.08.2018 10:43:00 (TSİ) 

ABD Merkez Bankası (FED) ülke ekonomisinin güçlü olduğunu belirterek faizlerde değişikliğe gitmedi. FED, faiz artırım kararının alındığı Haziran ayındaki para politikası toplantısından bu yana enflasyonun %2 olan Merkez Bankası hedefine yakın seyrini sürdürürken ekonomik büyümenin güçlü şekilde hızlandığını ve işgücü piyasasının güçlenmeye devam ettiğini belirtti. FED gecelik borç verme faiz oranını (politika faizini) %1.75-2 aralığında tuttu. FED yıl sonuna kadar faizlerin iki kez daha 25 baz puan artırılmasını öngörüyor.

Kaynak: Reuters web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan : T.C. Ticaret Bakanlığı

Yayımlama: 01.08.2018 10:08:00 (TSİ) 

Çarşamba günü yayımlanan anket sonuçlarına göre, Avro Bölgesi’n de imalattaki büyüme Temmuz ayında gerilerken, büyümeye ilişkin iyimserlik gümrük tarifeleri, yükselen fiyatlar ve ticaret gerilimlerine ilişkin artan endişelerin baskısı altında kaldı. IHS Markit Temmuz ayı imalat Satın alma Yöneticileri Endeksi, son 18 ayın en düşük seviyesi olan Haziran ayındaki 54,9 seviyesinden 55,1 seviyesine kadar yükseldi. Nihai verinin değişmeyerek, Temmuz ayına ilişkin öncü değer olan 55,1 seviyesinde gerçekleşmesiyle, PMI büyümeyi daralmadan ayıran 50 seviyesinin üstünde kaldı.

Kaynak: Reuters web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan : T.C. Ticaret Bakanlığı

Yayımlama: 01.08.2018 10:07:00 (TSİ) 

Resmi İstatistik Kurumu Eurostat tarafından açıklanan verilere göre, Avro Bölgesi enflasyonu Temmuz ayında yıllık bazda %2,1 seviyesinde gerçekleşti. Beklentiler ise enflasyonun %2 olacağı yönündeydi. Haziran ayında bu oran %2 olarak gerçekleşmişti. Enerji ve gıda gibi dalgalı seyir izleyen ürünler hariç tutularak hesaplanan ve Haziran ayında %0,9 seviyesinde gerçekleşen çekirdek enflasyon ise Temmuz ayında yıllık bazda %1,1 seviyesine yükseldi.

Kaynak: Investing web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan : T.C.Ticaret Bakanlığı

Yayımlama: 31.07.2018 10:06:00 (TSİ) 

Salı günü açıklanan verilere göre, ABD’de tüketicilerin ekonomiye olan güveni Temmuz ayında arttı. Temmuz ayında tüketici güven endeksi 127,4 seviyesine yükselerek  ekonomistlerin endeksin 126,5 seviyesinde olacağı yönündeki beklentilerini aştı. Haziran ayında endeks 127,1 seviyesinde gerçekleşmişti.

Kaynak: Investing web web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan : T.C.Ticaret Bakanlığı

Yayımlama: 31.07.2018 10:03:00 (TSİ) 
Sayfa 1 / 34ÖncekiSonraki