Yükleniyor...
İçeriğe atla
Finlandiya: 2000 Yılına Kıyasla, Daha Fazla Konut İnşası Gerçekleşiyor

Finlandiya: 2000 Yılına Kıyasla, Daha Fazla Konut İnşası Gerçekleşiyor

Yayımlama: 14.06.2018 12:19:00 (TSİ)

Finlandiya İnşaat Sanayi Konfederasyonu tarafından yaptırılan araştırma sonucunda, ülkede özel inşaat şirketleri tarafında yaptırılmaya başlanacak olan konut  ve bitişik ev inşaatlarında hızlanma görüleceği ve 18 800 adet inşaatın gerçekleşeceği belirtildi.

Yapılan araştırmada villa konutları ve devlet subvansiyonlu kiralık konutlar yer almadı.

Federasyon tarafından yapılan çalışmada; konutların çoğunlukla Helsinki metropolünde gerçekleşeceği, inşaatına başlanacak projelerin 8000 adet konuttan oluşacağı ve bu rakamın tüm projelerin %42'sini oluşturacağı bilgisi yer aldı. Tampere şehrinde gerçekleşecek olan toplam 3200 adet konut ise %17 'lik oranı oluşturuyor.

Turku, Oulu ve Jyväskylä şehirlerinde 1000-1500 adet, Kuopio bölgesinde ise yaklaşık 700 adet subvanse edilmeyen konut inşaasına başlanacak.

Kentleşme, düşük faiz oranları ve elverişli ekonomik ortam, konut yapımında Fin hane halklarının ve yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor.

Mayıs ayı sonunda,% 12'si tamamlanmış olan toplam 6.609 konut bulunmaktaydı. Helsinki metropolündeki inşaat için uygun arazi  bulunmasında ve azasi fiyatlarında halen sıkıntı yaşanıyor.

Kaynak:Taloussanomat
Yayımlayan:Helsinki Ticaret Müşavirliği