Yükleniyor...
İçeriğe atla
Son 10 Yılda Bulgaristan’ın Çin’e İhracatı 7 Kat Arttı

Son 10 Yılda Bulgaristan’ın Çin’e İhracatı 7 Kat Arttı

Yayımlama: 14.06.2018 10:23:00 (TSİ)

Çin’in Nimbo kentinde gerçekleşen 3. Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri Arasında Ekonomik ve Ticari İşbirliğini Arttırma Konferansı’na katılan Bulgaristan Ekonomi Bakanı Emil Karanikolov, son 10 yılda Bulgaristan’ın Çin’e ihracatının 7 katı arttığını ve AB ülkelerinden sonra Çin’in Bulgaristan’ın en büyük ihracat partneri olduğunu açıkladı. Ekonomi Bakanı ilerleyen yıllarda Bulgaristan’ın Çin’e olan ihracatının daha da gelişmesine olanaklar olduğunu, özelikle Bulgaristan’ın Asya kıtasında tanınan tarım ve gıda ürünleri, uçucu yağlar, kozmetik ürünler, şarap ve maden sularının ihracatı için potansiyel vadettiklerini ifade etti.

Yatırım konusuna da değinen Bakan Karanikolov, AB’ye açılmak isteyen Çin şirketlerini Bulgaristan’a yatırım yapmaya davet etti. Bu bağlamda Bulgaristan Gelişim Bankası ve Çin Gelişim Bankası arasında ortak projelerin desteklenmesi için 80 milyon euorluk kredi anlaşması yapıldığını da bildirdi.

Bakan Karanikolov sözlerinin sonunda Bulgar ürünlerini Çin pazarında tanıtmak için Kasım ayında Şanghay’da yapılacak 1. Çin Uluslararası İthalat Ürünleri Fuarı’na Ekonomi Bakanlığı olarak işadamları heyeti ile katılmak için hazırlıklar yaptıklarını açıkladı.

Kaynak: http://www.economy.bg/economy/view/31938/Sedemkraten-ryst-na-iznosa-ni-kym-Kitaj-za-poslednite-10-godini

Yayımlayan: Filibe Ticaret Ataşeliği