Yükleniyor...
İçeriğe atla
Çin’in Kış Kesintileri Alüminyum Piyasasını Isıtıyor

Çin’in Kış Kesintileri Alüminyum Piyasasını Isıtıyor

Yayımlama: 17.10.2017 05:12:00 (TSİ)

Çin Hükümetinin hava kirliliğini azaltmak ve aşırı kapasiteyi ortadan kaldırmak için giriştiği politikalar, yılsonuna kadar alüminyum işleme kapasitesinin onda birinin piyasa dışına atılmasına ve yukarı yönlü fiyatların devam etmesine neden olacaktır. Çin alüminyum fiyatları ton başına Ağustos’ta son 6 yılın zirvesi olan 17.000 yuan (2.581,74 $) seviyesine yükselmiştir.

Dünyanın en büyük alüminyum üreticisi China Hongqiao Group bu kış üretimini önceden düşünüldüğü gibi %30 düşürmeye zorlanırsa durum daha ciddi bir hal alabilir. Bununla birlikte, firmanın bu yılın Temmuz ayı sonuna kadar kapattığı 2,68 milyon tonluk kapasitenin de hesaba katılması nedeniyle ilave kesintinin %30’lar düzeyinde olmayacağı tahmin edilmektedir.

Londra merkezli Uluslararası Alüminyum Enstitüsü verilerine göre Çin dünyanın toplam 59 milyon tonluk birincil alüminyum üretiminin yarısından fazlasını gerçekleştirmektedir. Ülkenin yaklaşık 45 milyon tonluk alüminyum işleme kapasitesine sahip olduğu değerlendirilmektedir.

Kaynak: Reuters web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan:  Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü