Yükleniyor...
İçeriğe atla

Yunan özelleştirme kuruluşu TAIPED tarafından hazırlanan bir "yapılacaklar" listesinde yer alan önceliklerin, Kuzey Yunanistan'ı boydan boya geçen Egnatia otoyolunun yanı sıra yine Kuzeydeki Dedeağaç ve Kavala limanlarındaki liman faaliyeti imtiyazlarını içerdiği bildiriliyor.

 

İlgili liman otoritelerinin paylarının salt çoğunluğu yerine liman faaliyeti imtiyazlarının ve bununla birlikte tüm tesisin yönetiminin satılması yöntemi Yunanistan'ın geri kalan bölgesel liman yönetimleri için de geçerli olmak üzere çoğunlukla sol Tsipras hükümeti tarafından seçilmiştir.

 

Ülkenin en büyük ve en yoğun iki limanı olan Pire ve Selanik, 2015'ten sonra uluslararası bir ihale ile özelleştirildi. Bu gelişme, ihaleyi kazananlar için hisselerinin çoğunluğunu satın almak ve tam yönetimi içeriyordu. Tümüyle mütevazi bir diğer özelleştirmenin Selanik'in su ve kanalizasyon şebekesinde (EY.ATh) bir azınlık hissesinin satışına yönelik olarak, 2019'un ilk çeyreği için planlandığı bildirildi.

 

Aynı çeyrek, Igoumenitsa ve Yunanistan'ın kuzeybatısındaki İyonya’daki adası Korfu limanları için belirli faaliyetlere ilişkin ihalelere de tanıklık edebilir.

 

İyonya Denizi kıyısındaki Igoumenitsa ile Türkiye sınırında kuzeydoğu Yunanistan'ı bağlayan Egnatia otoyoluna ilişkin bağlayıcı teklifler yılsonuna kadar bekleniyor. Yunanistan Cumhuriyeti Varlık Kalkınma Fonu (HRADF) özelleştirme listesindeki bölgesel limanlar içinden, TAP boru hattı ve inşaat halindeki off-shore LNG terminali gibi enerji ile ilgili birçok projeyle bağlantılı olması nedeniyle Dedeağaç, ilginin çoğunu çekmiş görünüyor.

 

Gelecek dönemde özelleştirilecek ilk marina, Selanik'in tam doğusundaki Aretsous'dur ve 2019'un başlarında planlanmıştır. Devlet tarafından işletilen - ve genellikle düşük performans gösteren - adalar etrafındaki düzinelerce marinanın özelleştirilmesi, Yunan hükümetlerinin on yıllardır hedefleri olmuş ve 2010 yılında başlayan kurtarma döneminin bu tür tesislerin özel sektöre satılmasının gerekliliğini, çerçevesini ve zaman çizelgesini sağlamasına karşın başarılı olmamıştır.

 

Selanik'in su hizmetleri ilgili olarak, "Naftemporiki" gazetesine konuşan kaynaklar, yüzde 24 hissenin satışına dair ihalenin de 2019'un ilk çeyreğine kaldığını söyledi. İhale, şirketin yönetimini içermeyecek ve devlet EY.ATh’daki %51 hissesini muhafaza edecek. Yüzde 24 oranındaki azınlık hissesi şu anda HRADF tarafından tutuluyor. Selanik su ve kanalizasyon hizmetlerinin herhangi bir şekilde özelleştirilmesi, hatta azınlık hisselerinin satılmasına muhalefet edilmesi yıllardır bölgede sol partiler -muhalefette olduğu dönem iktidardaki SYRIZA partisi de dahil- için sembol konu olmuştu.

 

Kaynak:http://www.tornosnews.gr/en/tourism-businesses/new-investments/32571-egnatia-motorway-alexandroupolis-and-kavala-ports-on-greek-privatization-agency-s-priority-list.html

Yayımlayan: Selanik Ticaret Ataşeliği

 

Yayımlama: 21.09.2018 04:41:00 (TSİ)

Fraport Yunanistan, bu hafta Selanik'in Makedonia Havalimanı'nı Yunanistan'ın ana alternatif geçidi ve Güneydoğu Avrupa ve Asya için bir merkez haline getirmek için 100 milyon avroluk bir yatırım başlattı.

 

Yatırımın büyük kısmı yeni bir terminal binasının inşasına doğru ilerleyecek ve 34.000 metrekareyi aşacak, fakat aynı zamanda 24.000 metrekareyi kapsayan mevcut terminalin yenilenmesini aynı zamanda yeni bir itfaiye istasyonunun inşasını  ve atık su arıtma ünitesinin iyileştirilmesini de içerecek.

 

Havalimanında, pist ve apron yüzeylerinin yenilenmesi ve son teknoloji ürünü bir bagaj yönetimi ve tarama sisteminin kurulması gibi diğer önemli geliştirmeler de yapılacaktır. Yatırımın 2021'in ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

 

Ülke çapında Makedonya ve 13 diğer bölgesel havalimanını işleten Alman liderli konsorsiyuma göre; yatırım tamamlandığında, check-in noktaları yüzde 47 oranında artacak ve güvenlik noktaları iki katına çıkacak.

 

Toplamda, Fraport 14 havalimanına 415 milyon avro yatırım yapıyor, bunlardan beşi yeni terminal, beş tanesi mevcut terminallerinin güncellenmesi ve diğer dördü de terminallerin yenilenmesi için olacak.

 

Kaynak: http://www.ekathimerini.com/232822/article/ekathimerini/business/thessaloniki-airport-to-get-new-terminal

Yayımlayan: Selanik Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 21.09.2018 03:19:00 (TSİ)

Kurumsal yatırımcılar, ülkenin bir aydan fazla bir süre önce kurtarma programından çıkmasına rağmen Yunanistan ve Yunan varlıklarıyla ilgili tereddütlü göründüler. Bu, Mayfair Hotel'deki 13. Yıllık Yunan Roadshow’u kapsamında, Atina Borsasında listelenen 31 şirket ile uluslararası fonlar ve Londra'daki yatırım bankaları arasında Çarşamba ve Perşembe günleri yapılan toplantılarda netleşti.

 

Listelenen şirketler ve fonlar arasında yapılan toplantılara katılan kaynaklar, Yunan bankalarının bu yılki Roadshow'da ağırlığının artmasının yatırımcıların genel olarak Yunan hisselerine yönelik tutumlarını etkilediğini söyledi.

 

Londra Roadshow'da yer alan bir analist, "Bankalara bağlı olarak, geçen yıldan fazla bir yorgunluk havası var, ilgi ise şirkete bağlı olarak değişti"dedi.

 

Kathimerini, yabancı kurumların, bankaların düşük performans gösteren risklerini azaltma, kredi satışları, çevrimiçi açık arttırmalar ve kurumsal ve mortgage kredisi yeniden yapılandırmalarını azaltma planlarına odaklandığını biliyor. Dört sistemli bankanın yetkilileri, Yunanistan ekonomisinin büyüme beklentileri ve yerel borç verenlerin yeni ve iddialı NPE azaltma hedeflerini karşılama yetenekleri konularında sorgulandılar ve fonlarla yapılan 40 grup toplantısında bu konularda baskıya maruz kaldılar. Kurumlar özellikle Yunanistan'ın büyüme beklentileriyle ilgili endişeli göründüler.

 

Kaynak: http://www.ekathimerini.com/232820/article/ekathimerini/business/investors-voice-concerns-over-banks-growth

Yayımlayan: Selanik Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 21.09.2018 03:04:00 (TSİ)

Yunanistan Merkez Bankası Perşembe günü yaptığı açıklamada; Yunanistan'ın cari işlemler dengesinin Temmuz ayında, artan ticaret açığını dengeleyen hizmetler dengesindeki fazlanın yardımıyla bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla biraz daha büyük fazla verdiğini belirtti.

 

Merkez bankası verisi, fazlanın Temmuz ayında 2017 aynı aydaki 1.545 milyar avrodan 1.577 milyar avroya yükseldiğini gösterdi.

 

Turizm gelirleri bir önceki yılın aynı ayına göre 2,95 milyar avrodan 3,38 milyar avroya yükseldi.

 

Temmuz ayında hizmetler dengesi fazlası başta turizm dengesindeki iyileşme nedeniyle 469 milyon Euro arttı.

 

Yunanistan Merkez Bankası mukim olmayan gelenlerin sayısının 2017 yılının aynı ayına göre %7.7 oranında, gelirlerin ise %14,4 oranında arttığını açıkladı.

 

İthalatın ihracatı geride bırakmasıyla ticaret açığının 198 milyon avro artarak 1.7 milyar avroya yükseldiği ifade edildi. Ocak-Temmuz döneminde cari işlemler dengesi, ticaret açığının genişlemesi ve birincil gelir hesap fazlasındaki küçülme nedeniyle yıllık bazda 524 milyon avro artışla 2.2 milyar avro açık vermiştir.

 

 2017 yılında bir bütün olarak, Yunanistan'ın cari açığı yıllık bazda 418 milyon avro azalışla 1,5 milyar avroya ulaştı.

 

Kaynak: https://www.reuters.com/article/eurozone-greece-currentaccount/greek-current-account-surplus-widens-in-july-tourism-revenues-up-idUSEONI9D0SF

Yayımlayan: Selanik Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 21.09.2018 02:37:00 (TSİ)

ESky uzmanlarının yaptığı açıklamada Haizran, Temmuz ve Ağustos aylarında Bulgarların en fazla İtalya, Almanya ve İngiltere’ye uçuş gerçekleştirdikleri ifade edildi. İtalya’da en fazla tercih edilen destinasyonların sırasıyla Roma, Milano, Bolonya ve Venedik, Almanya’da en tercih edilen şehirlerin Frankfurt, Berlin ve Memingen, Birleşik Krallık’tan ise Londra, Birmingham ve Glasgow oldukları belirtildi. Bulgarların en fazla uçuş gerçekleştirdiği diğer üç destinasyon ise sırasıyla İspanya, Yunanistan ve Fransa.

Kaynak: https://www.economy.bg/bulgaria/view/32825/Dokyde-letyaha-bylgarite-prez-lyatoto

Yayımlayan: Filibe Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 21.09.2018 02:31:00 (TSİ)

Bulgaristan’ın Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ekaterina Zaharieva,  Bulgaristan İşverenler Örgütleri Derneği (AOBR) temsilcileri ile yaptığı görüşmede, üçüncü ülkelerden getirilecek sezonluk işçiler için vize çıkartma süresinin 35 iş gününden 15 takvim gününe indirileceğini açıkladı. Bunun yanı sıra personel eksikliği sorununu çözmek için Moldova ile yapılan işçi göçü için karşılıklı anlaşmanın yakında uygulamaya gireceğini, Ermenistan ile olan anlaşmanın ise yakın zamanda tamamlanmasını beklediklerini ve benzer bir anlaşma için Ukrayna’ya da teklif gönderdiklerini ifade etti. 

Başbakan Yardımcısı Afrika, Yakın Doğu ve Asya ülkeleriyle olan ekonomik ve ticari ilişkilerin tekrardan yenilenmesi gerektiğinin de altını çizdi. Bunun için AB seviyesinde bu ülkeler ile ortaklaşa iş forumları düzenlenebileceğini vurguladı.

Kaynak: https://www.economy.bg/business/view/32832/Srokyt-za-izdavane-na-vizi-za-sezonni-rabotnici-shte-se-namali-na-15-dni

Yayımlayan: Filibe Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 21.09.2018 02:29:00 (TSİ)

Finlandiya İstatistik Ofisi verilerine göre; 2018 yılı ikinci çeyreğinde genel hükümetin konsolide toplam geliri, bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla 0,3 milyar Avro azaldı. Konsolide toplam harcamalar, bir önceki yılın söz konusu dönemi ile kıyasla 0,6 milyar Avro arttı. Gelir ve gider arasındaki fark, yani genel yönetimin finansal pozisyonu (net borç verme) 1,0 milyar Avro
azalmış oldu. Toplam gelir bir önceki çeyreğe kıyasla, 0,4 oranında azaldı. Toplam gider ise bir önceki yıla kıyasla 0,4 oranında arttı.2018 yılı ikinci çeyreğinde, genel hükümet fazlası (net borç verme) 1,5 milyar Avro oldu.

Kaynak:Finlandiya İstatistik Ofisi
Yayımlayan:Helsinki Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 21.09.2018 02:09:00 (TSİ)

2018'in ilk yarısında, değeri 657.24 milyon dirhem olan 51 yatırım projesi Laayun - Sakia El Hamra Bölge Yatırım Merkezi tarafından onaylandı. Yatırım merkezinin açıklamasına göre, gerçekleşecek olan bu projeler sayesinde 895 adet iş yaratılacağı beklenmektedir. Onaylanan projelerin sektör dağılımı bu şekilde yatırım merkezi tarafından açıklanmıştır: ticaret (16 proje), yapı inşaat (12 proje), hizmet (11 proje), turizm (6 proje), sanayi (6 proje). Söz konusu yatırımların bütçesinin en büyük kısmı (353 milyon dirhem) yapı inşaat sektörüne yönelik olduğu açıklandı.

Kaynak : https://www.emouaten.com/Region-de-Laayoune-Sakia-El-Hamra-51-dossiers-d-investissement-approuves-au-premier-semestre-2018_a127767.html

Yayınlayan: Rabat Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 21.09.2018 01:20:00 (TSİ)
Çek yatırımcısı Daniel Kretinsky, Ceichy'den Alman perakendeci Metrosu'nda daha fazla hisse satın alıyor ve şirketlerin Perşembe günü yaptığı açıklamada, tam bir teklifin spekülasyonunu tetiklediğini söyledi. Bu yılki hisseleri şu ana kadar üçüncüsü olan metro, ana nakit taşıma işine odaklanıyor, Kaufhof mağazalarını satıyor ve geçen yıl yüzde 10 hissesini elinde bulunduran elektronik zincir Ceramicy'den ayrılıyor.
Yayımlama: 21.09.2018 01:01:00 (TSİ)
Maliye Bakanı Alena Schillerová Çarşamba günü hükümet onayını aldıktan sonra yaptığı açıklamada, 2019 bütçe tasarısının yatırıma, kamu sektörü maaşlarının artırılmasına ve emeklilerin yaşam standartlarının yükseltilmesine odaklanması gerektiğini söyledi. Bütçe teklifi 40 milyar CZK'lik bir açığı gösteriyor; bu rakam Maliye Bakanlığı tarafından planlanandan on milyar daha az.
Yayımlama: 21.09.2018 01:00:00 (TSİ)

Türkiye'den Bulgaristan, Romanya ve Macaristan üzerinden gelecek yeni doğalgaz hattının maliyetinin 2,6 milyar € olacağı açıklanmıştır. 1200 km'lik proje'de Eustream, Romanya, Macaristan ve Bulgaristan'daki operatörlerle işbirliği yapacaktır.Şirketlerin projeye katkıları henüz net olmamakla birlikte, maliyetin bir kısmı AB fonlarıyla karşılanacaktır.Böylelikle, Slovakya üzerinden transit edilecek gaz hacminin 20-40 milyar m3 civarında olması ve projenin ilk fazının 2025 yılında başlaması beklenmektedir.

Kaynak: The Slovak Spectator

Yayımlayan: Bratislava Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 21.09.2018 12:29:00 (TSİ)

Slovak Maliye Bakanlığı altında faaliyet gösteren Mali Politikalar Enstitüsü tarafından açıklanan rakamlara göre,otomotiv sanayi yatırımları ve artan ihracat sayesinde bu yıl ekonomik büyümenin %4,1 ve gelecek yıl %4,5 olacağı tahmin edilmektedir. 2020 yılında bu ivmenin azalacağı ve %3,9 oranında olacağı, 2021 yılında ise, %3,3 oranında olacağı ve önümüzdeki dönemde ev halkı harcamalarının azalacağı tahmin edilmektedir. Bu yıl 47 000 yeni istihdam yaratılmış olup, ücretlerin %6,2 oranında artması beklenmektedir.

Kaynak: The Slovak Spectator

Yayımlayan: Bratislava Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 21.09.2018 12:18:00 (TSİ)

Slovakya'da halihazırda 62000 civarında yabancı işçi bulunmakla birlikte, yayımlanan son istatistiklere göre; ücretlerin diğer ülkelere göre nispeten daha düşük olması nedeniyle kısa süreli Slovakya'da kalmakta ve deneyim kazandıktan sonra özellikle Almanya ve Avusturya'ya yönelmektedirler. Genelde Sırp ve Ukraynalı işçilerin bir yıldan daha fazla Slovakya'da çalıştıkları görülmektedir.

Kaynak: The Slovak Spectator

Yayımlayan: Bratislava Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 21.09.2018 12:08:00 (TSİ)

GSMH

2. çeyrek 2018

1.çeyrek 2018

2017

2016

Yıllık değişim %

4.2

3.6

3.4

3.3

İşsizlik

2Q_2018

1Q_2018

2017

2016

%

6.6

7.1

8.1

9.7

İşsizlik (kayıtlı)

08_2018

07_2018

2017

2016

 %

5.42

5.47

5.94

9.48

Enflasyon (tüketici fiyatları)

08_2018

07_2018

2017

2016

Toplam enflasyon (yıllık değişim  %)

2.8

2.6

1.3

-0.5

Çekirdek enflasyon (yıllık değişim %)

3.2

2.9

0.1

0.2

Net enflasyon  (yıllık değişim  %)

3

2.6

0.3

0.4

Sanayi Ürünleri Üretim Fiyatları

07_2018

06_2018

2017

2016

Yerli (yıllık değişim %)

6.9

5.5

1.9

-4.3

Dış Ticaret

07_2018

06_2018

2017

2016

Denge(€ mil.)

9.4

466.9

2,996

3,646

Sanayi

07_2018

06_2018

2017

2016

Sanayi Üretimi (yıllık değişim %)

2

2.1

4.1

4.8

Ekonomik Hissiyat Göstergesi

08_2018

07_2018

12_2017

12_2016

3 aylık ortalama %

99.9

101.5

103.3

102.7


Kaynak: The Slovak Spectator

Yayımlayan: Bratislava Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 21.09.2018 12:06:00 (TSİ)

ABD merkezli sivil toplum kuruluşu Social Progress Imperative tarafından yayımlanan raporda,128 ülkedeki sosyal ilerleme durumu ele alındı. Söz konusu endekste, eğitime ve sağlığa ulaşım, kişisel haklar, su ve temizlik, barınma kalitesi kriterleri çerçevesinde değerlendirmeler yapıldı.

Endekse göre, Litvanya, komşuları Belarus, Polonya ve Letonya'nın önünde yer aldı. Buna karşılık, Estonya'nın gerisinde kaldı. 

Lİtvanya, en yüksek skorunu telefon aboneliği, internet kullanımı, online yönetim ve bağımsız medyaya erişimin de içerisinde bulunuğu bilgiye ulaşım alanında elde etti. Öte yandan, en düşük dereceyi kişisel güvenlik kategorisi altında aldı. 

Social Progress Imperative yöneticilerine göre, halkın refahını kişi başına düşen milli gelirden daha isabetli şekilde ölçen endekste, Estonya 27., Litvanya 31., Polonya 32., Letonya 39., Belarus 46. ve Rusya 60. oldu.

Kaynak       : BNS

Yayımlayan: Vilnius Ticaret Müşavirliği 

Yayımlama: 21.09.2018 10:02:00 (TSİ)

Avusturya İstatistik Kurumu verilerine göre, Avusturya'da 2017 yılı Ağustos ayı ile 2018 yılı Ağustos ayı dönemi enflasyon oranı %2,2 olarak kaydedildi. Temmuz dönemi enflasyon oranı %2,1 olarak kaydedilmişti.

Söz konusu dönemde özellikle, ulaşım, kira, su ve enerji fiyatlarında artış gerçekleşti.

Kaynak: Statistik Austria

Yayımlayan: Viyana Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 21.09.2018 09:15:00 (TSİ)

The AirRail Melbourne Havaalanı tren hattı projesinin kamu-özel sektör konsorsiyumu ile 2020 sonunda başlanılması ve 2027 yılında tamamlanması öngörülmektedir. 15 Milyar AUD değerindeki bu projeye Federal ve Victoria Eyalet hükümetleri ile birlikte özel sektörün de konsorsiyuma iştirak edeceği bildirilmiştir. Federal Hükümet ve Victoria Eyalet Hükümeti 5’er Milyar AUD destek vereceğini açıklamıştır. Özel sektörde yer alan IMF investors, Melbourne Airport ve Metro Trains kuruluşlarının ise kalan 5 Milyar AUD için katkı yapacağını duyurmuştur.

İki tünelin yer alacağı AirRail Melbourne havaalanı-tren hattı projesinin 27 km uzunluğunda, Southern Cross İstasyonu ile Melbourne Havaalanı arasında olacağı ve bu hat içerisinde orta kısımda kalan Sunshine Tren İstasyonunun büyütülerek çok önemli bir merkeze kavuşturulacağı belirtilmektedir.

Proje hakkındaki kapsamlı bilgi ve başvuru şartlarına Victoria Hükümetinin aşağıda yer alan resmi internet adreslerinden ulaşmak mümkündür.

https://bigbuild.vic.gov.au/projects/airport-rail-link

https://metrotunnel.vic.gov.au/rail-projects-victoria/airportrail

Registration of Interest

https://metrotunnel.vic.gov.au/__data/assets/pdf_file/0009/327969/MARL-ROI.pdf

Kaynak: ABC News

Yayımlayan: Melburn Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 21.09.2018 04:17:00 (TSİ)

Beyaz Saray tarafından 17 Eylül 2018 tarihinde yapılan açıklamada, ABD Başkanı Trump’ın ABD Ticaret Temsilciliğine (USTR), Çin'den yapılan 200 milyar dolarlık ithalata ilave tarife koyulması talimatını verdiği bilgisi verilmiştir. Tarifelerin 24 Eylül 2018'de yürürlüğe gireceği ve bu yıl sonuna kadar %10 seviyesinde uygulanacağı, 1 Ocak'ta tarifelerin %25'e çıkacağı ifade edilmiştir.  Ayrıca, eğer Çin'in ABD çiftçilerine  veya diğer endüstrilere karşı misilleme yaparsa, üçüncü aşamaya geçileceği ve 267 milyar dolarlık ithalata daha ilave tarife uygulanacağı ifade edilmiştir.

ABD Ticaret Temsilciği tarafından da konu ile ilgili bir açıklama yapılmış ve 301. Madde soruşturmaları neticesinde 10 Temmuz 2018 tarihinde yayınlanan 6.031 adetlik tarife listesinden akıllı saatler ve Bluetooth araçları ile tarım,tekstil sektörleri için çeşitli imalat girdilerinin, bazı sağlık ve güvenlik ürünleri, bisiklet başlıkları ve araç koltuğu gibi çocuk güvenliğini ilgilendiren 297 adet ürünün çıkarıldığı ve yeni listenin 5.745 farklı ürünü içerdiği bilgisi verilmiştir. Bahse konu ürünlerin listesi aşağıdaki linkte yer almaktadır.

Beyaz Saray: https://www.whitehouse.gov/briefings-statements/statement-from-the-president-4/ 

17 Eylül Tarife Listesi: https://ustr.gov/sites/default/files/enforcement/301Investigations/Tariff%20List_09.17.18.pdf

8 Ağustos Tarife Listesi: https://ustr.gov/sites/default/files/enforcement/301Investigations/Final%20Second%20Tranche.pdf

6 Temmuz Tarife Listesi: https://www.federalregister.gov/documents/2018/04/06/2018-07119/notice-of-determination-and-request-for-public-comment-concerning-proposed-determination-of-action

 

Kaynak: https://ustr.gov/about-us/policy-offices/press-office/press-releases/2018/september/ustr-finalizes-tariffs-200 

Yayınlayan: Vasington Ticaret Müşavirliği

 

 

Yayımlama: 20.09.2018 10:50:00 (TSİ)

Peru Üretim Bakanlığı, ülkenin perakende sektörü satışlarının geçen yıl gerçekleşen 10.943 milyar doları aşarak % 6 büyüyeceğini ve 11.487 milyar dolara erişeceğini öngörüyor.

Bu yılın Ocak - Temmuz döneminde sektördeki satışlar geçen yılın aynı dönemine göre % 8.4 arttı. Bu artışta özellikle AVM ve  süpermarketlerin yüksek satış performansı etkili oldu.

Sektörün toplam satışlarında, % 56.5 ile süpermarket ve AVM'ler başı çekti. Onları hırdavat ve ev aletleri (%21.8), eczaneler (%19.5), gazete ve kitapçılar (%2.2) takip etti.

Kaynak: Andina (https://andina.pe/ingles/noticia-peru-retail-sales-to-grow-6-in-2018-725829.aspx)

Yayımlayan: Lima Ticaret Müşavirliği

 

 

Yayımlama: 20.09.2018 09:47:00 (TSİ)

İtalya’nın Bologna şehrinde önümüzdeki Pazartesi (24/09/2018) açılışı yapılacak olan dünya çapında bir öneme sahip 36 ıncı Cersai Seramik Fuarı hazırlıkları öncesinde İtalyan Seramik Sanayicileri Konfederasyonu (Confindustria Ceramica) Başkanı Giovanni Savorani, İtalya’nın seramik sanayi bölgesi “Sassuolo”nun, 10 yılı aşkın bir süredir uzun kuyruklar oluşturan kamyonlar (günde ortalama 4 bin tır) sebebiyle felç durumda olduğunu açıkladı. Savorani, eski ve yetersiz bir altyapının “Made in Italy”nin global piyasalarda rekabet gücünü azalttığını belirtti. Yine Savaroni, İtalya bunları tartışa dursun, İspanya gibi İtalya’nın önemli rakiplerinin birkaç yıl içerisinde “Castellon de la plana” sanayi bölgesinin lojistik gücünü ikiye katladığını ve bugün, dijital teknolojiler sayesinde İtalyan seramikleri kadar güzel olan seramik karolarının yarı fiyatına satışa sunulduğunun altını çizdi.

İtalya’da seramik sektörünün %80’i (222 şirket, 25 bin çalışan, 6,3 milyar Avro ciro) büyük ölçüde yurt dışı talebe bağlı olarak ayakta duran Sassuolo sanayi bölgesinde yoğunlaşmaktadır. Bununla birlikte, hem ekonomik krize tepki olarak hem de İspanyol ve Türk komşuların artan rekabetini göğüslemek için İtalyan şirketler tarafından gerçekleştirilen rekor yatırımlara[1] karşılık İtalya hükümeti parmağını dahi kımıldatmamaktadır. Yarım asırdan fazla süredir Sassuolo’da faaliyet gösteren şirketlerin -benzer durumda kaderine terkedilmiş olan Mirandola’daki biyomedikal şirketleri gibi-  idarecilerden talep ettiği şey ise yatırımdır. 

 

[1] İtalyan şirketler yıllık cirolarının yaklaşık %10’unu (toplam 1,8 milyar Avro) yapısal güçlendirme, makinalar ve ar-ge için ayırmıştır. 

Kaynak: Il Sole 24 Ore, 20 Eylül 2018.

Yayımlayan:Roma Ticaret Müşavirliği

 

 

Yayımlama: 20.09.2018 06:55:00 (TSİ)
Sayfa 1 / 25ÖncekiSonraki